Keystone logo
Charles University Faculty of Arts

Charles University Faculty of Arts

Charles University Faculty of Arts

Tanıtım

“Çalışmalarımın başlangıcından beri, ne zaman daha doğru bir görüş bulsam, daha az doğru olan kendi fikrimi derhal terk edeceğimi ve bildiğimiz her şeyin sadece bir fikir olduğunu bilerek daha haklı olan görüşü sevinçle kucaklayacağımı ilke edindim. bilmediğimiz şeyin sonsuz küçük bir parçası.”

Jan Hus, filozof ve Kilise reformcusu, Sanat Fakültesi mezunu

Charles Üniversitesi Sanat Fakültesi , şu anda Orta Avrupa'daki sanat ve beşeri bilimlerdeki en büyük ve en önemli araştırma ve eğitim kurumlarından biridir. Fakülte 1348 yılında Çek kralı ve daha sonra onu Prag üniversitesinin dört fakültesinden biri olarak kuran Kutsal Roma İmparatoru IV. Alpler. O zamandan beri, Çek topraklarının entelektüel merkezi olmuştur: Fakülte mezunları, eylemleri ve fikirleri Çek toplumunu ve kültürünü şekillendirmektedir ve Çek tarihinin önemli anlarında, Sanat Fakültesi her zaman olmuştur. olayların tam kalbinde.

Bunu biliyor muydun…

… Mısır Araştırmaları Bölümü son elli yıldır Mısır'da çalışıyor ve önemli keşifler mi yaptı? 2014 sonbaharında Abusir'de bilinmeyen bir Mısır kraliçesinin mezarını keşfetmeleri, 2014'ün en büyük 10 arkeolojik bulgusundan biri olarak seçildi.

… 2014'te Profesör Tomáš Halik, “hayatın ruhsal boyutunu doğrulamaya istisnai bir katkıda bulunan” kişilere verilen prestijli Templeton Ödülü'ne layık görüldü?

… Profesör Martin Hilský, William Shakespeare'in tüm eserlerini Çekçe'ye mi çevirdi?

Tarihçe

Sanat Fakültesi, Orta Avrupa'nın en eski yüksek öğrenim kurumu olan Charles Üniversitesi'nin dört orijinal fakültesinden biri olarak, 7 Nisan 1348'de Vakıf Beyannamesi'nin yayınlanmasıyla kuruldu. Charles IV, devlet ve hanedan politikasının peşinde, Bohemya Krallığı'nı Kutsal Roma İmparatorluğu'nun merkezi olarak kurmaya çalıştı. Planı, yurt içi ve yurt dışından akademisyenleri, yerleşim şehri haline gelen Prag'da yoğunlaştırmak ve böylece gücünün temelini güçlendirmekti. Hussite öncesi zamanlarda, üniversitenin tüm öğrencilerinin üçte ikisi, diğer üç fakültede (teoloji, tıp, hukuk) okuyabilmek için gerekli bilgileri edindikleri Sanat Fakültesi öğrencileriydi. Fakültenin sahip olduğu ayrıcalıklardan biri, sahiplerine herhangi bir Avrupa üniversitesinde ders verme hakkı veren yüksek lisans ve doktora dereceleri verme hakkıydı.

Hussite savaşlarını izleyen iki yüzyıl boyunca, Liberal Sanatlar Fakültesi tüm üniversitenin kalbiydi. On yedinci yüzyıldan beri Felsefe Fakültesi olarak adlandırıldı. Başlangıcından on dokuzuncu yüzyılın ortalarına kadar, programı diğer fakültelerin müstakbel öğrencilerine yüksek öğretime hazırlık sağlamak üzere tasarlanmış bir fakülte olarak hizmet vermiştir. On sekizinci yüzyıldan itibaren akademik disiplinlerin sayısı artmaya başladı: felsefenin yanı sıra estetik, matematik, astronomi, doğa bilimleri, mühendislik, ekonomi, eğitim ve tarih okumak mümkün oldu. Ondokuzuncu yüzyılda şark araştırmaları, arkeoloji ve din araştırmaları dışında filoloji alanında da önemli gelişmeler yaşanmış ve Çekçe, İtalyanca, Fransızca, İngilizce ve İbranice dereceler tanıtılmıştır. 1849-1850 reformlarından sonra fakülte, propaedeutik işlevinden kurtuldu ve diğer fakültelerle eşit hale geldi. 1897'de kadınların Felsefe Fakültesi'nde eğitim görmelerine izin verildi.

Fakülte, Prag Üniversitesi'nin 1882'de Çek ve Alman bölümlerine bölünmesinden sonra bile Çek topraklarında önemini korudu. Birinci Çekoslovak Cumhuriyeti (1918–1938) sırasında, üniversitenin hayatı özellikle şekillendi. 1920'de Doğa Bilimleri Fakültesi'nin ayrılması ve bölümlerin ve konferans salonlarının çoğunu hala bulabileceğiniz Vltava setinde yeni bir binanın satın alınmasıyla. Fakülte'nin 1939'da Nazi işgali tarafından kapatılmasını, hem öğretmenlere hem de öğrencilere yönelik acımasız zulüm izledi. İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinden sonraki üretken, coşkulu yıllar, 1948'de komünist darbe ve ardından gelen kırk yıllık komünist rejimle şiddetli bir şekilde sona erdi. Düzinelerce seçkin öğretmenin zorla ayrılması ve Marksist-Leninist konuların tanıtılması, araştırma ve öğretimin hızlı bir şekilde azalmasına neden oldu. 1960'ların sonlarında, Fakülte'nin filozof Jan Patočka gibi o zamanın önemli şahsiyetlerini geri davet etmeye başladığı “Prag Baharı” olarak adlandırılan yaygın bir sosyal değişim için umutlar, Ağustos 1968'deki Sovyet işgali tarafından ezildi. Ocak 1969'da Fakülte öğrencisi Jan Palach, siyasi protestoda kendini yakarak intihar etti. Ana binanın bulunduğu meydan ve Sanatlar Fakültesi merkez kütüphanesi onun adını taşımaktadır. 1989'da komünist rejimin çöküşünden ve onun tehlikeye atılan takipçilerinin ayrılmasından sonra Fakülte, hem Çek Cumhuriyeti'nde hem de Orta Avrupa'da beşeri bilimlerin en prestijli kurumlarından biri olarak kendini bir kez daha kurdu.

Konumlar

  • Faculty of Arts Charles University in Prague Jan Palach Square 2 116 38 Prague 1, , Prague

sorular