Keystone logo
© TESS
ESJ Lille : École Supérieure de Journalisme

ESJ Lille : École Supérieure de Journalisme

ESJ Lille : École Supérieure de Journalisme

Tanıtım

1924 yılında kurulan, Gazetecilik Lille Enstitüsü (ESJ Lille) Avrupa'da gazetecilik eğitiminin ilk profesyonel okullarından biridir. O Fransa'da mesleği tarafından tanınan 14 okul eski olanıdır.

Okul feneri mezunu, 60 öğrenci için okula en eski, geçerli iki yıl. İlk yıl POLYMEDIA (radyo, TV, gazete, ajans, web) ve ikinci uzmanlaşmıştır. İkincisi öğrenerek yapılabilir.

Bu seviyeye 3 seçici bir yarışma ile erişilir. Belirli bir olay için düzenlenen Uluslararası Öğrenciler. Yarışma ortaklaşa düzenlenmektedirPolitik Araştırmalar (Sciences Po Lille) Lille Enstitüsü. ESJ Lille (tanınan meslek) ve Lille (Siyaset Bilimi değerinde Grade 2 Master) IEP bu: Bu anlaşma öğrencilerin onların iki diploma okullaşma sonunda almanızı sağlar.

ESJ Lille tarihçesi derecesi, diğer derslerin yanı sıra, yıllar içinde gelişmiştir:

  • Eylül 2014'ten bu yana, Akademi ESJ Lille sonrası feribot yol sunar. Sen Bac minimum seviyede (150 kişilik) kayıt girin. Fransa'da benzersiz Bu "arka plan Gazetecilik ESJ Lille", öğrencilerin mezun basın ve yarışma hazırlık okullarında haftada yaklaşık 10 saat kariyer için bir tanıtım eğitimi izlemenizi sağlar. Lille kanallarının ortak üniversiteler öğrenciler için 1,2,3 bu ders onun lisans yılı ve okul yarışmasında en iyi başlangıç ​​elde etmek için gerekli kredilerin üçte doğrulamak izleyin.
  • Bölgesel haftalık basın bölgesel haftalık yayınlarda bir onbeş sınıf öğrencileri gibi ölürler. Bu +2 de rekabet girer, profesyonel lisans olduğunu.
  • Zaten bir yüksek lisans ya da yüksek lisans 1 bilim ve teknoloji tutun Gazeteci ve bilimsel sektör (diploma düzeyi M2) form bir yıl gazetecilik öğrencileri. Bu +4 rekabet girer.
  • Medya Yönetimi (Mi2M) (diploma düzeyi M2) uluslararası usta ölür. Biz Master 1 ile aboneler için girmek, öğretim bir eğitim platformu üzerinde, uzaktan yapılır.
  • fırsat eşitliği hazırlık gazetecilik okulları tanınan giriş sınavlarında hazırlanmasında akademik ve sosyal kriterlere seçilen gençlere eşlik eder. ESJ Lille bu sınıfın muaf öğrenciler tüm eğitim masraflarını destekler.
  • TV hazırlık eğitim platformunda, uzaktan yapılan gazetecilik okullara adaylar en iyi öğretiminde hazırlamak için izin verir. Bu kayıt girilir.

Okul aynı zamanda birçok uluslararası faaliyetlerini geliştirmektedir. O düzenli olarak Avrupa, Afrika ve Asya'da birçok ülkede müdahale eder. O gazetecilik eğitimi 20 Fransız merkezlerini bir araya getiren Theophrastus'un Network 1994 yılında kurdu.

ESJ Lille gazeteciler ve araştırmacılar arasında değişim ve yansıma teşvik için çaba göstermektedir. Bu nedenle Laval Üniversitesi (Quebec), Les Cahiers gazetecilik ile işbirliği içinde yayınlar. Okul aynı zamanda mesleğin ve medyanın hizmetinde bir laboratuvar işlevi icra etmek istiyor.

Okul yönetimi dernek elli üye (bilgi uzmanları, mezunlar, yerel yönetimler, bölgesel yüksek öğrenim temsilcileri, bölgesel işletmeler, politik, kültürel ya da ekonomik) oluşmaktadır. tahta Louis Dreyfus, Le Monde'un CEO'su başkanlık eder. yönetmen Pierre Savary (gazeteci, ESJ Lille eski öğrencisi, 65 promosyon) 'dir.

Konumlar

  • Lille

    50, rue Gauthier-de-Châtillon 59046 Lille cedex France, 59046, Lille

sorular