We have scheduled maintenance on our sites on the 21st of May from 4PM to 8PM CET. During this maintenance window, some functions on this site may become temporarily unavailable

Ethica Institute Of Islamic Finance

Ethica Institute Of Islamic Finance

Ethica Institute Of Islamic Finance

Tanıtım

Faizin dünyadaki birçok sorunun temel nedeni olduğuna inanıyoruz.

Bileşik faizimiz olmasaydı, bileşik büyümeye ihtiyacımız olmazdı. Ve eğer bileşik büyümeye ihtiyacımız olmasaydı, borç kaynaklı yoksulluğun, kaynaklara aç savaşların ve şu anda gördüğümüz kaçak iklim değişikliğinin çoğuna sahip olmayacaktık. Uzmanlar, mevcut salgınımızın bile, büyük ölçüde açgözlü bir büyüme zihniyetinin yönlendirdiği, biyolojik çeşitliliğin azalmasının bir sonucu olduğunu söylüyor. İster basit faiz ister bileşik faiz, ister çok düşük oranlarda ister çok yüksek oranlarda olsun - tüm faizler o kadar hızlı büyüyor ki, ayak uyduramıyoruz.

Bir örneğe mi ihtiyacınız var? Brezilya, güzel Amazon yağmur ormanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Bu yemyeşil mucize bize dünyadaki oksijenin dörtte birini sağlıyor. Ne yazık ki, bu orman yaşamlarımızda yok olacak. Neden? Böylece Brezilya 200 milyar dolarlık borcunu ödeyebilir. Nasıl? Kereste ile.

Veya eve daha yakın bir örnek alın. Siz veya tanıdığınız biri artan kişisel borç altında ezilmiş durumda mısınız? Tüm Amerikan ailelerinin% 43'ü artık her yıl kazandıklarından fazlasını harcıyor. Ve bu sorun, dünyadaki milyonlarca aile için her yıl daha da kötüleşiyor.

Faiz ile dünyanın birçok sorunu arasında bir bağlantı olduğuna inanıyoruz. Ve İslami finansın bu sorunların bazılarını çözmeye yardımcı olabileceğine inanıyoruz.

Ancak bunun gerçekleşmesi için iki şeye ihtiyacımız var: yasanın lafzı ve yasanın ruhu. Yasanın mektubunun işe yaraması için İslami finansın bazı temel asgari standartları takip etmesi gerekiyor. Merkez bankaları bazı lisansları almaya başlamadıkça ciddiye alınmayacak standartlar.

Sektördeki en iyi standart - dünyadaki İslami finans yetki alanlarının% 90'ından fazlasında fiilen - İslami Finans Kurumları için Muhasebe ve Denetim Kuruluşu anlamına gelen AAOIFI ("ao-ücret" olarak telaffuz edilir). AAOIFI , dünyanın her yerinden Şeriat standartları üzerinde AAOIFI akademisyenleri bir araya getiriyor. Ve AAOIFI minimum standartları sağladığından, AAOIFI uyumlu değilse muhtemelen Şeriat uyumlu değildir. Bir alimin belirttiği gibi, "İslami finansta Ijma (bilimsel fikir birliğine) en yakın şey AAOIFI ." Ijma , bildiğiniz gibi, geleneksel İslam hukukunda Kuran ve hadisten sonra en yüksek delil kaynağıdır. AAOIFI Şeriat Standartlarını takip etmenin ve bankanızın, akademisyeninizin veya eğitmeninizin bunları takip edip etmediğini sorgulamanın AAOIFI için iyi bir başlangıç noktası olduğuna inanıyoruz.

Ama orada duramayız. İslami finans da hukukun ruhunu takip etmelidir.

Musharakah ve Mudarabah gibi eşitlik temelli yapıları teşvik etmemiz ve Murabaha gibi uygun yapılara bağımlılığımızı azaltmamız gerekiyor. Tawarruq'u ortadan kaldırmalıyız . Ve daha geniş bir düzeyde, kısmi borç rezerv bankacılığı sorununu ele almamız gerekiyor. Bankalar neden sahip olmadıkları parayı ödünç veriyor? Ve var olmayan paradan para kazanmak? Bu mantıklı mı?

Gerçek şu ki, bankalar yakın zamanda ortadan kalkmayacak olsa da, kısmi borç rezerv bankacılığına meydan okumanın ilk adımı, küresel olarak tanınan altın bazlı bir para birimi oluşturmaktır. Bu, piyasayı hemen işlemleri varlıklara bağlamaya zorlar.

Öyleyse hukuku harfiyen ve ruhen teşvik etmeye nereden başlayalım?

Seninle ve benimle başladığına inanıyoruz.

Geleneksel bir bankada hesabınız varsa, paranızı İslami bir bankaya taşıyın. Ülkenizde İslami banka yoksa, bunu yapan bir ülkede denizaşırı bir hesap açın.

Bankacıysanız, bankanızda iki şey yapmaya başlayabilirsiniz: 1) Bankanızın ürünlerinin AAOIFI ile uyumlu olup olmadığını kontrol edin. En son standartlar www. AAOIFI .com ; ve 2) likidite yönetiminden ticaret finansmanına kadar çeşitli faaliyetler için Musharakah ve Mudarabah'a geçmeye başlayın . Bankanız İslami finansman sunmuyorsa nedenini sormaya başlayın.

Bir düzenleyiciyseniz ve bölgenizde İslami finans zaten uygulanıyorsa, bankalara AAOIFI takip etmeleri veya lisanslarının askıya alınması riskini almaları için baskı yapın. Daha geniş bir düzeyde, İslami mikrofinans endüstrisini destekleyin. İslami finans henüz yetki alanınıza ulaşmadıysa, eğitim ve eğitim girişimleriyle farkındalığı artırın.

Bir girişimciyseniz, muhtemelen İslami finans endüstrisinin kullanabileceği bir beceriniz vardır. Büyük hayaller kurun: bir şirket, toplum temelli bir kurum, yerel para birimi, ekolojik düşünen bir köy veya yenilikçi bir ürün yaratın. Çoğu ülkede insanlar hala ev, eğitim ve sağlık hizmetleri finansmanına faizsiz alternatiflerden yoksundur. Neden bir milyar dolarlık Sukuk ihraç etmek, şeriata uygun bir eğitim finansmanı için tek bir kuruş toplamaktan daha kolay ? Zekatı nasıl daha iyi işler hale getirebiliriz? Vakıf temelli topluluğa ait güven modellerini nasıl oluşturabiliriz?

Öğrenciyseniz, İslami finans öğrenin. Standart kariyer yolunun ötesinde düşünün ve kendi başınıza bir işe başlamayı ciddi olarak düşünün. Sevdiğin şeyi yap ve başarı onu takip edecek.

Ve eğer bizim gibi - İslami finansmanı daha iyi hale getirmeye çalışan bir eğitimciyseniz, sabırlı olun. Kalıcı değişim yıllar alır, genellikle on yıllar. "Bebeği banyo suyuyla dışarı atma" cazibesine direnin ve tüm İslami finansmanı reddedin. Sektör, daha yapılacak uzun bir yolu olan halen devam eden bir iştir. Ortalama bir müşteriyi ailesi için küçük bir evi nasıl finanse edeceğini merak ederek kafasını kaşıyan göz kamaştırıcı yeni bir ekonomi teorisine girişmek yerine bu ilerlemenin bir parçası olun. Örneğin, sadece Azalan Musharakah'ı tanıtın . İslami finansın miras aldığı daha derin, yapısal ortam - kısmi borç rezerv bankacılığı, itibari para birimi - ürünlerin değiştirilmesiyle çözülmez. Sistemlerin değiştirilmesiyle çözülürler: İslami merkez bankaları tarafından verilen altın bazlı para birimleri.

Bu yüzyılın - hatta önümüzdeki yılların - daha önce hiçbir şeye benzemeyeceğine inanıyoruz. Küresel ısınma daha az yiyecek ve su anlamına gelecektir. Zirve yağ daha az enerji anlamına gelecektir. Ve tekrarlanan mali krizler daha az kesinlik anlamına gelecektir. Ellerimizi havaya kaldırabilir ve istifa ederek uzaklaşabiliriz. Veya temel sorunları belirleyebilir ve bununla ilgili bir şeyler yapabiliriz. Tanrı bizi yalnızca eylemlerimizden sorumlu kılar. Sonuçlarla ilgilenir.

Faiz temelli paradigmayı açıkça sorgulamanın ve kanıtlanmış alternatif olarak faizsiz finansmanı teşvik etmenin zamanının geldiğine inanıyoruz. Zaman geldi. Ancak bir paradigmayı sorgulamanın ve bir alternatif sunmanın ilk adımı kendini eğitmektir.

Ancak o zaman inanacaksın. Çünkü eğer inanırsan, herkes de inanır.

Konumlar

  • Dubai

    Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

    sorular