Keystone logo

University of Poitiers

A logo

Tanıtım

A IC2MP (Poitiers Kimya Enstitüsü: Malzeme ve Tabii Kaynaklar) 2012 yılında kurulmuş çok disiplinli bir araştırma enstitüsü: malzemelerin incelenmesinde uzman (Yönetmen Sabine Petit), (killer, katalizörler, ...), doğal çevre (su, toprak, ...) ve reaksiyonları (doğal veya neden). Enstitü, özellikle sentez, dekontaminasyon ve doğal kaynakların sömürüsü üzerinde duruluyor. CNRS ve Poitiers Üniversitesi (UMR CNRS 7285): Enstitü iki kurum bağlıdır.

Bu enstitü yaklaşık kırk yıl CNRS kalma tarafından tanınması ile Kimya ve Yerbilimleri dört laboratuvar tamamının veya bir kısmının birleştirme sonucudur. Bu dört laboratuarlar vardı: Organik Kimyada Kataliz (Lacco, 6503 UMR) Laboratuvar Sentezi ve Doğal Maddelerin Reaktivitesinin (SRSN, 6514 UMR), Su Kimyası ve Mikrobiyoloji (LCME Laboratuvarı Laboratuvar, UMR 6008 - Takım su kimyası ve su arıtma Hidrojeoloji, kil, toprak ve değişiklikler) Laboratuvar (hydrasa, 6269 UMR).

Vivez Poitiers gelen Coralie Lali üzerinde Vimeo.

Şekillerde IC2MP: Enstitü 250 kişilik bir kadroya sahiptir: 100 araştırmacı (Poitiers Üniversitesi ve 25 CNRS 75 öğretim üyesi), 50 daimi personel (üniversite ve 24 CNRS 26) araştırmaları desteklemek, 86 doktora öğrenci ve 14 doktoralı ve geçici personel. Bu SFA Fakültesi ve ENSIP tesislerinde bir araya Poitiers Üniversitesi'nden kampüs bilim 13055 m2 kapsar. Bu analitik sunuyor ve deneysel olağanüstü suları ENSIP platformu, hidrojeolojik deneysel sitesi etiketli (SEH) ve site yasaklar üzerinde araziler anlamına gelir; Büyük ekipman parkı: elektron hızlandırıcısı, SEM, microtomograph X-ışını, NMR, XPS, düşük kütle spektrometre ve yüksek çözünürlüklü olanları (GC / MS, LC / MS, GC / MS-MS, LC-MS / MS, MALDI-TOF ) ... IC2MP endüstriyel kumaşlar (ADEME, ANDRA, AREVA, CNES, Fransa Agrimer, HONDA, IFP, IRSN, LAFARGE, Pierre Fabre, OSEO, Rhodia, Sanofi, SAUR, Süveyş, Toplam, Veolia, ...) birçok ortaklıklar geliştirmektedir. Özel sözleşmelerin yıllık ortalama tutarı ise 1 milyon Euro veya Enstitü konsolide bütçesinin yaklaşık% 15 olduğunu. IC2MP özellikle de, doğal ortamda transfer ve reaktivite çalışma ile doğal ve sentetik moleküllerin malzemeler, sentez geliştirme ve karakterizasyonu, kirlilik süreçleri dahil olmak üzere temiz süreçlerin, araştırma bilimsel ve teknik know-how bir süreklilik kapsar su ve toprak. Uygulama endişe alanları sürdürülebilir bir ortamda enerji, malzeme ve doğal kaynaklar.

Konumlar

  • Bât B27 - TSA 51106 4, rue Michel Brunet 86073 POITIERS CEDEX 9, , Poitiers

  • Porto Alegre

  • Heraklion

  • Aveiro

sorular